zamiast życiorysu

Życiorys, zacząłem pisać wiele lat temu, gdzieś się zapodział. Zacząłem więc ponownie pisać wspomnienia, widoczne poniżej. W końcu rozpoczęty niegdyś plik , odnalazł się. Szkoda mi go kasować, więc nie ukończony tekst pozostawiam w linku. Może kiedyś go jeszcze ukończę.

To co umieszczam zamiast życiorysu i stanowi dokładniejsze wspomnienia. Tutaj jest spis rozdziałów, bo w menu rozwijanym się nie mieściły.

dekadencki PRL połowy  lat 80 tych

dekadencki PRL połowy lat 80 tych

Polska była bankrutem. Pozostało 20- 40 mld $ długu po gierkowskich sukcesach. Druga połowa lat osiemdziesiątych to zabezpieczanie się notabli na przyszłość. Intensyfikowały działania, państwowe centrale handlowe... by później się prywatyzować... Tworzyły się kadry dla przyszłych przemian. Nomenklaturowi ekonomiści otrzymywali stypendia na zachodnie uczelnie.... Państwo istniało z rozpędu, wbrew woli i przekonaniom, nawet aparatu władzy.

więcej
efekt Halla i jak  przestałem być fizykiem

efekt Halla i jak przestałem być fizykiem

Jak przestałem być fizykiem, czym zajmowałem się pracując w IF PAN ? Protesty społeczne i przekazanie władzy opozycji po "okrągłym stole". Mój b. promotor, obrotowy prof. Gałązka, zmieniając własny wizerunek polityczny, wyrzuca mnie z pracy, za to że jestem synem mojego zmarłego ojca.

więcej
śmierć ojca

śmierć ojca

Był, jak powszechnie uwazano,  jednym z najważniejszych choć kontrowersyjnych krytyków i teoretyków literatury. Dzieliła nas ocena rzeczywistości i poglądy polityczne. W większości konfliktów czy wręcz awantur, poza przyczynami politycznymi, widziałem zaburzenia poziomu cukru. Niezależnie od tego, trudno było z nim dyskutować, był moim ojcem i do tego miał kolosalny autorytet, jako pisarz i znaczną pozycje społeczną.

Zmarł z nie zdjagnozowanym w porę i nie leczonym guzem mózgu. Odszedł gdy konczył się PRL
Jego zycie i postawa miały zasadniczy wpływ na to co stało się moim losem, dlatego tu publikuje wspomnienie o ostatnim okresie zycia ojca, jego chorobie i śmierci.

więcej
lata 90 te - dom,  matka

lata 90 te - dom, matka

Mało kto teraz odwiedzał dom rodziców. Po śmierci ojca, po upadku PRL'u chciano zapomnieć o wdowie po pisarzu, który poparł Jaruzelskiego.... Zniknął tłum lizusów. Teraz stawali się etosem Solidarności.
Wiedziałem że matka będzie bardzo samotna. System o który walczyła, stał się karykaturą jej przekonań, potem upadł, jej pokolenie odeszło.Jak przezywała lata 90 te, świadczą obrazy i wiersze z tamtego okresu.
Ja wyrzucony z IF PAN na zakręcie historii, byłem bez pracy. Oszczędności zlikwidował nam balcerowiczowski  proram stanilizacji gospodarki...

więcej
O transformacji państwa, neoliberalizmie i współpracy z KPN

O transformacji państwa, neoliberalizmie i współpracy z KPN

Z dusza na ramieniu, przyjąłem propozycje udziału w zespole doradców KPN. Pokutował wizerunek, że to faszyści i antysemici. Do tego niebezpieczni, bo Moczulski chce zbrojnie odzyskać Lwów i wjechać tam na białym koniu. W rzeczywistości był to ruch o tradycji Piłsudczykowskiej, odwoływał się do patriotyzmu, działań propaństwowych i prospołecznych.
Nie mieliśmy wiedzy, lecz widzieliśmy ze afera goni aferę.
By ustabilizować gospodarkę, dwa cele wydawały się nadrzędne:
-likwidacja nawisu inflacyjnego;
-lepsze zarządzanie, a gdy to nie da efektu, zamknięcie nie rentownych przedsiębiorstw

więcej